Romi v Sloveniji so manjšinska skupnost s posebnimi pravicami. Njihove interese pri zastopanju romskih skupnosti v Sloveniji zastopa Svet romske skupnosti Republike Slovenije.
V Sloveniji je vsaj 20 občin, kjer Romi bivajo avtohtono oz. zgodovinsko, ter večja mesta. Svet romske skupnosti RS je krovna organizacija, ki od leta 2007 skrbi za zastopanje romskih skupnosti.
Romski skupnosti kot manjšinski skupnosti v Sloveniji so podeljene posebne pravice, ki omogočajo ohranjanje in razvijanje kulture, jezika in etničnih posebnosti ter sodelovanje tako na lokalni kot državni ravni.
Razvoj in napredek temelji na prizadevanjih in angažiranosti vseh, ki pri zastopanju romskih skupnosti v Sloveniji promovirajo temeljne vrednote, kot so spoštovanje, razumevanje in sožitje.
Pot razvoja pripadnikov manjšine, ki jo z zastopanjem romskih skupnosti promovira Svet romske skupnosti RS, temelji na sožitju, razvoju in medsebojnemu spoštovanju ter dobrih odnosih.
Romski skupnosti škodijo in niso v ponos dejanja, ki jih izvajajo nekateri posamezniki, Svet romske skupnosti RS pa takšna dejanja ne podpira, saj škodijo vsej družbi, sprožajo nestrpnost med ljudmi ter so mnogokrat razlog za povečanje sovražnega govora.
Naša skupna skrb pri zastopanju romskih skupnosti v Sloveniji je torej usmerjena po poti prijateljstva in sobivanja. Obenem se ta skrb nanaša tako na pravice kot dolžnosti. Po trenutnih ocenah živi v Sloveniji 0,5 odstotka celotnega prebivalstva, ki se opredeljujejo kot Romi.
Dejavnosti Sveta romske skupnosti RS so v sklopu lokalnega in državnega zastopanja romskih skupnosti v Sloveniji še:
Vabljeni, da se obrnete na njih v zvezi s kakršnimkoli vprašanjem, in da jih podprete pri njihovem prizadevanju zastopanja romskih skupnosti v Sloveniji, predvsem pa za strpnejšo in bolj sočutno družbo.