Kategorije
Vse kategorije

Dom in vrt

Ste že kdaj srečali potujočo knjižnico?

Objavljeno: 18.06.2024

Ste že kdaj srečali potujočo knjižnico? V sodobnem svetu, kjer digitalizacija narekuje tempo življenja in kjer je dostop do informacij pogosto omejen na ekrane naših naprav, se zdi koncept potujoče knjižnice skoraj romantičen, a kljub temu ostaja vitalen del knjižničnih storitev, zlasti v manj dostopnih in ruralnih območjih.

Koncept potujoče knjižnice vzbuja občutek nostalgije, spominjajoč na čase, ko so bile knjige eno glavnih sredstev za razširjanje znanja in idej. V obdobju, ko se zdi, da je vsaka informacija na dosegu roke, potujoče knjižnice opominjajo na pomembnost osebnega dotika in medčloveških interakcij. Z vsakim postankom v različnih skupnostih, potujoče knjižnice omogočajo pristen stik z literaturo, ki ga digitalni mediji težko nadomestijo.

Knjige

Zagotavljajo ključen vir izobraževanja in kulture v krajih, kjer so stalne knjižnice redkost ali celo neobstoječe. S tem ko potujejo od vasi do vasi, od mesta do mesta, potujoče knjižnice gradijo mostove med različnimi kulturami in generacijami.

 

 

Začetki potujočih knjižnic

Prve potujoče knjižnice so bile preprosti koši, s katerimi so ljudje raznašali knjige po vaseh. S časom so koše zamenjali kovčki, nato kolesa, dokler ni prva prava potujoča knjižnica zapeljala na slovenske ceste leta 1973 v Kopru.

Zamisel o potujočem knjižničarstvu se je v koprski osrednji knjižnici porodila že kmalu po drugi svetovni vojni. Ljudem na podeželju so knjige približevali s potujočimi kovčki, ki so bili predhodniki današnjega potujočega knjižničarstva.

Kup knjig

Vaščani so knjige z veseljem sprejemali, mreža krajev se je iz leta v leto širila in postopoma tlakovala pot prvemu slovenskemu bibliobusu, ki je med bralce koprskega podeželja krenil januarja 1973

V tem obdobju so v Kopru že zamenjali tri vozila. Leto kasneje sta se Kopru pridružili potujoči knjižnici v Ljubljani in Mariboru, zadnji pa je pred desetimi leti po vaseh zapeljal ptujski bibliobus. V tem času so tudi kartončke, kamor so knjižničarji zapisovali izposojeno gradivo, nadomestili računalniki.  Tako so potujoče knjižnice postale pomemben člen kulturnega in izobraževalnega življenja na slovenskem podeželju, prinašajoč knjige in znanje tudi v najbolj oddaljene kotičke države.

 

Si želite obiskati potujočo knjižnico v Sloveniji?

Če si želite obiskati potujočo knjižnico v Sloveniji, ste se odločili za odlično priložnost za dostop do širokega spektra knjižničnega gradiva, tudi če živite v oddaljenem ali ruralnem območju. Potujoče knjižnice so zasnovane tako, da prinašajo knjige, revije in druge medije neposredno v vašo skupnost.

Zbirka knjig

V Sloveniji deluje 12 potujočih knjižnic, ki redno obiskujejo 84 občin in se ustavljajo na več kot 700 postajališčih. Te knjižnice dnevno prepeljejo več kot 70.000 enot knjižničnega gradiva in letno prevozijo več kot 100.000 kilometrov. Največ jih deluje na Primorskem (Koper, Nova Gorica, Ajdovščina, Postojna in Tolmin), ostale pa v Ljubljani, na Štajerskem (Maribor in Ptuj), na Dolenjskem (Novo mesto), v Prekmurju (Murska Sobota), Tržiču, Kamniku in Domžalah.

Kako rezervirati gradivo v potujoči knjižnici?

  1. Obiščite spletno stran vaše lokalne knjižnice: Večina potujočih knjižnic ima spletne strani, kjer lahko preverite urnik in postajališča bibliobusa. Tukaj lahko najdete tudi kontakte za dodatne informacije.
  2. Telefon ali e-pošta: Lahko pokličete ali pošljete e-pošto lokalni knjižnici, da rezervirate želeno gradivo. Osebje vam bo z veseljem pomagalo pri iskanju in rezervaciji knjig ali drugih medijev.
  3. Osebni obisk: Obiščite potujočo knjižnico, ko se ustavi v vaši bližini. Knjižničar vam bo pomagal pri iskanju želenega gradiva in rezervacijah za prihodnje obiske.

Potujoče knjižnice so za uporabnike brezplačne, kar prispeva k njihovi priljubljenosti in dostopnosti. Vsako leto te knjižnice obišče več kot 126.000 obiskovalcev, ki si izposodijo preko 730.000 enot gradiva. Če postanete član potujoče knjižnice, boste imeli dostop do širokega nabora knjig, revij in drugih izobraževalnih materialov, kar vam bo omogočilo širjenje znanja in uživanje v literaturi kjerkoli že ste.

Knjižnica

Ne glede na to, ali živite v mestnem ali podeželskem območju, vam potujoče knjižnice v Sloveniji ponujajo edinstveno priložnost, da se povežete s svetom knjig in znanja. Obiščite jih in odkrijte bogastvo literature, ki vam je na voljo.

 

Seznam ponudnikov

 

Iščete knjižnico v vaši bližini?

Če iščete knjižnico v vaši bližini, vam lahko pri tem pomaga spletna stran Moja Dejavnost. Na tej platformi lahko enostavno poiščete najbližjo knjižnico, preverite njeno lokacijo, delovni čas in ponujene storitve. Poleg tega lahko preko strani pošljete povpraševanje neposredno izbrani knjižnici, kar vam omogoča hitro in enostavno pridobivanje informacij o razpoložljivem gradivu, dogodkih in drugih storitvah. Moja Dejavnost vam tako olajša dostop do knjižnic in njihovih bogatih virov, ne glede na to, kje se nahajate.

 

 

Kako pogosto obiskujejo potujoče knjižnice moja območja?

Potujoče knjižnice obiskujejo določena območja po vnaprej določenem urniku, ki je običajno tedenski ali dvotedenski. To vam omogoča, da načrtujete obisk knjižnice glede na urnik postankov. Urnik in postajališča lahko preverite na spletnih straneh lokalnih knjižnic ali jih povprašate neposredno po telefonu ali e-pošti.

Kako se lahko včlanim v potujočo knjižnico?

Včlanitev v potujočo knjižnico je preprosta in brezplačna. Lahko se včlanite med obiskom potujoče knjižnice, kjer vam bo knjižničar pomagal izpolniti potrebne obrazce. Alternativno se lahko včlanite tudi preko spletne strani vaše lokalne knjižnice, kjer lahko izpolnite prijavni obrazec in ga pošljete po e-pošti.

Ali lahko vrnem knjige iz potujoče knjižnice v stalno knjižnico?

Da, gradivo izposojeno iz potujoče knjižnice lahko vrnete tudi v katerokoli stalno knjižnico, ki je del iste knjižnične mreže. To pomeni, da imate fleksibilnost pri vračanju gradiva, kar je še posebej koristno, če se potujoča knjižnica ne ustavlja pogosto v vaši bližini.

Kaj storiti, če iščem določeno knjigo, ki je ni v potujoči knjižnici?

Če iščete določeno knjigo, ki je trenutno ni na voljo v potujoči knjižnici, se obrnite na knjižničarja. Knjižničar vam bo pomagal poiskati knjigo in jo lahko naroči iz druge knjižnice v mreži. Prav tako lahko preverite spletni katalog knjižnice in si rezervirate knjigo za prihodnje izposoje.

Ali potujoče knjižnice ponujajo tudi digitalne knjige?

Da, mnoge potujoče knjižnice ponujajo dostop do digitalnih knjig in drugih e-virov. Običajno imajo potujoče knjižnice dostop do digitalnih knjižničnih platform, kjer lahko člani prenesejo ali si izposodijo e-knjige, avdio knjige in druge digitalne vire. Za dostop do teh storitev obiščite spletno stran vaše lokalne knjižnice ali povprašajte knjižničarja.

Kako lahko preverim, ali je določena knjiga na voljo v potujoči knjižnici?

Dostopnost določene knjige v potujoči knjižnici lahko preverite preko spletnega kataloga knjižnice ali s pomočjo knjižničarja. Večina lokalnih knjižnic omogoča dostop do svojega kataloga preko spleta, kjer lahko poiščete želeno knjigo in preverite njeno razpoložljivost. Če knjiga ni na voljo, jo lahko rezervirate za prihodnjo izposojo.

 

Seznam ponudnikov