Za predstavitev etnologije in ohranjanje kulturne dediščine Vipavske doline že več kot 30 let skrbijo v Društvu za oživljanje lokavškega izročila DOLI.
Društvo za oživljanje lokavškega izročila DOLI se ukvarja z dediščino furmanstva, običajev in šeg. Na področju etnologije in ohranjanja kulturne dediščine v Vipavski dolini organizirajo kulturne prireditve, razstave, predavanja in tečaje s pomočjo strokovnih institucij, kot je Goriški muzej.
V obdobju leta 1990 so lokavški fantje v sklopu odprtja turistične kmetije Pri furmanu pripravili prikaz tradicionalnega prevoza hlodovine s trnovske planote v Lokavec.
Pri tem se je rodila ideja, da bi zbirali stare voze. Z leti je tako začela nastajati zbirka vozov, ki je največja v Sloveniji, in je prava posebnost tudi za strokovnjake etnologije in ohranjanja kulturne dediščine. V Vipavski dolini so jih doslej zbrali že več kot 50.
Društvo DOLI ima furmanske in kmečke vozove z vso dodatno opremo, nastavki, poleg tega pa tudi kočije in druge vozove za različne priložnosti in dogodke, ki so definirali te kraje. Vse to lahko vidite na prireditvah etnologije in ohranjanja kulturne dediščine, ki jih v Vipavski dolini organizirajo skozi vse leto.
V Lokavcu je društvo DOLI namreč organiziralo in izvedlo vrsto prireditev in tudi večletnih projektov, v katerem so predstavljali izročilo svoje vasi.
Namen prireditev s pridihom etnologije in ohranjanja kulturne dediščine Vipavske doline je poleg prikaza fareng tudi prikaz starih opravil, s katerimi so se v starih časih ukvarjali in preživljali ljudje s Trnovske in Banjške planote.
V svojem delovanju so v društvu DOLI prevozili več kot 7000 km cest po Sloveniji in Italiji in pri tem predstavljali običaje in etnologijo ter ohranjanje kulturne dediščine iz Vipavske doline.
Svoje delovanje pa osredotočajo tudi na izobraževanje in predajanje znanja ter veščin mlajšim.
Vabljeni, da jih kontaktirate in spremljate društvene številne dogodke s področja etnologije in ohranjanja kulturne dediščine. V Vipavski dolini vas bodo toplo sprejeli.